انجمن شرکت های صنعت پخش استان خوزستان

دلایل جهش قیمت طلا و ارز مشخص شد/بازارهای مالی درگیر تاثیر جو روانی انتخابات آمریکا

در سومین هفته مهر ۹۹ نرخ ارز و سکه با افزایش چشمگیری همراه بود و شاخص بازار سرمایه نیز رشد کرد.

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سومین هفته مهر ۹۹با افزایش چشمگیر نرخ ارز و سکه آغاز شد به طوری که در ابتدای هفته شاهد افزایش نرخ دلار و یورو  در بازار آزاد بوده ایم  که البته در روزهای بعد نرخ  آن اندکی کاهش یافت اما این روند پایدار نمی نماند  و در ساعات پایانی معاملات  روند قیمت ها با افزایش همراه بود از طرف دیگر  بازار طلا و سکه نیز همسو با بازار ارز پیش رفت و با افزایش نرخ ارز قیمت طلا و سکه نیز افزایش یافت.

بازار سرمایه نیز در سومین هفته مهر با اُفت شاخص فعالیت خود را شروع  کرد اما این  روند در ساعت بعدی معاملات  ادامه دار نبود و شاهد افزایش شاخص کل بعد از چند ساعت بوده ایم که البته رشد آن  با شیب ملایم همراه بود اما  در روزهای پایانی هفته شاخص  به طور کلی  با اُفت مواجه شد. 

دلار وارد کانال ۳۱ هزار تومانی شد

در سومین هفته مهر ۹۹  نرخ دلار در بازار روند صعودی  داشت به طوری که قیمت  دلار  و یورو در اولین روز هفته  به ترتیب ۲۹  هزار و ۸۰۰ و ۳۴ هزار و ۹۵۰ تومان  بود که در  آخرین روز معاملات هفته نخ دلار به ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و یورو نیز با قیمت ۳۷ هزار و ۲۵۰ به فروش رسید.

نرخ سکه از کانال ۱۶ میلیون تومانی عبور کرد

روند قیمت نرخ سکه و طلا در سومین هفته مهر ۹۹ همسو با بازار ارز پیش رفتن به طوری که  سکه از نرخ ۱۵ میلوین ۲۰۰ هزار تومان به مبلغ ۱۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار از قیمت یک میلیون ۳۹۱ هزا تومانی به بک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان افزایش یافت.


بیشتر بخوانید: 

تب افزایش قیمت سکه چه زمانی پایین می آید؟/کاهش محسوس نرخ ارز در هفته پیش رو


افزایش تقاضا  به افزایش حباب سکه دامن زد

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در سومین هفته مهر ۹۹  قیمت اونس جهانی به طور متوسط ۳۰ دلار کاهش یافت، که با وجود آن   قیمت طلا و سکه  با افزایش چشمگیری همراه  بود این در حالی است که قیمت دلار  در این هفته حدود یک هزار و ۱۵۰ تومان در بازار آزاد افزایش یافت.  

او افزود: با توجه به اینکه افزایش نرخ ارز بر بازار طلا و سکه تاثیر گذاشت ، سکه طرح قدیم  با افزایش یک میلیون تومانی  به ۱۵ میلیون و ۳۵۰  هزار تومان رسید همچنین سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۶ میلیون و  ۳۷۰ هزار تومان رسید که این  رقم بیانگر افزایش یک میلیون تومانی در یک هفته است. 

کشتی آرای تصریح کرد: نیم سکه حدود ۷۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت و با نرخ ۸ میلیون و ۹۵۰ تومان به فروش رسید همچنین ربع سکه با افزایش  ۶۰۰ هزار تومانی به قیمت   ۶ میلیون تومان رسید و سکه یک گرمی با مبلغ ۳ میلیون  تومان داد و ستد شد و حدود ۳۰۰ هزار تومان نسبت به هفته گذشته گران شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش ۵۶ هزار تومانی  به یک میلیون و ۴۷۲ هزار تومان رسیده است.

او گفت: به طور کلی قیمت طلا و سکه در سومین هفته مهر  افزایش یافته است که افزایش تقاضا در بازار باعث ایجاد حباب در قیمت   سکه شده است به طوری که نرخ حباب سکه با افزایش ۳۵۰ هزار تومان نسبت به هفته گذشته به رقم یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده است.

کشتی آرای افزود: افزایش قیمت ارز باعث سیر صعودی نرخ طلا و سکه شده است که در این هفته به طور متوسط حدود ۶.۵ درصد نرخ سکه رشد داشته است.  

او گفت: عواملی که بر قیمت طلا و سکه تاثیر گذار هستند قابل پیش بینی نیستند چراکه به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است به همین دلیل نمی‌توان پیش بینی کرد که روند نرخ طلا و سکه در روز‌های آینده چگونه خواهد بود.  

بازار سرمایه همچنان در فاز اصلاح قیمت

حامد ستاک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در باره اُفت شاخص کل بورس گفت:  بازار سرمایه در سومین هفته مهر با رشد شاخص  شروع به کار کرد، اما در رو‌های پایانی هفته شاهد روند نزولی بازار بوده ایم که علت آن را می‌توان اصلاح قیمت سهام‌ها دانست که همین امر سبب شده است که بازار دارای یک روند مشخص نباشد و همراه با اُفت و خیز شاخص رو به رو شود.

او افزود: با توجه به اینکه بورس با نوسان همراه است امکان رشد و اُفت شاخص در کوتاه مدت وجود دارد که هم اکنون افراد ترجیح می‌دهند سهام خود با ۱۰ تا ۱۵ درصد سود بفروشند چراکه  باید منتظر بود و دید تغییرات اقتصادی در سطح کلان چه تاثیری بر بازار  خواهد گذاشت که البته انتخابات آمریکا بر بازار‌های جهانی تاثیر می‌گذارد و ممکن است بازار ایران اثر گذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: با توجه به وضعیت  کنونی بازار سرمایه  که با نوسان همراه است  نمی‌توان برای بلند مدت روند بازار را پیش بینی کرد.

او تصریح کرد: یکی از دلایل دیگر نوسان در بازار سرمایه را می‌توان  رشد شتابان شاخص بورس در چند ماه گذشته مخصوصا در مرداد ۹۹دانست که به همین  دلیل بازار در ۳ ماه گذشته وارد فاز اصلاح قیمت سهام‌ها شده است  چراکه  در ۵ ماهی که شاخص بورس به شدت رشد کرد  قیمت برخی سهام‌ها غیر واقعی شد که در حال حاضر بخشی از آن اصلاح شده است و ۶۰ در صد سهام‌ها کاهش قیمت داشتند.

ثابت گفت: دوران  اصلاح قیمت سبب می‌شود قیمت  سهام‌ها واقعی‌تر شوند و می‌تواند فرصت مناسبی باشد که  قیمت واقعی سهام‌ها  بر مبنای عرضه و تقاضا در بازار و نرخ ذاتی آن  کشف شود که در پی آن  به نظر می‌رسد در اوایل فصل زمستان وضعیت بورس بهتر شود و روند صعودی  در پیش بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهارکرد: در حال حاضر  دور از انتظار است که روند بازار سرمایه با شیب تند همراه باشد و این موضوع بیانگر آن است که شاخص کل در کوتاه مدت  با شیب  ملایمی  افزایش یا کاهش  می‌یابد.

انتهای پیام/